• recategorized by
488 views
0 0 votes

The arrangement shown in the figure measures the velocity $V$ of a gas of density $1 kg/m^{3}$ flowing through a pipe. The acceleration due to gravity is $9.81 m/s^{2}$. If the manometric fluid is water (density $1000 \: kg/m^{3}$) and the velocity $V$ is $20 m/s$, the differential head $h$ (in mm) between the two arms of the manometer is __________.

Please log in or register to answer this question.

Related questions

0 0 votes
0 0 answers
719
719 views
Arjun asked Feb 26, 2017
719 views
A $60$ mm-diameter water jet strikes a plate containing a hole of $40$ mm diameter as shown in the figure. Part of the jet passes through the hole horizontally and the re...
0 0 votes
0 0 answers
307
307 views
Arjun asked Feb 26, 2017
307 views
For the laminar flow of water over a sphere, the drag coefficient $C_{F}$ is defined as $C_{F}=F/(\rho U^{2} D^{2})$, where $F$ is the drag force, $\rho$ is the fluid den...
0 0 votes
0 0 answers
425
425 views
Arjun asked Feb 26, 2017
425 views
Water (density $= 1000 kg/m^{3}$) at ambient temperature flows through a horizontal pipe of uniform cross section at the rate of $1 kg/s$. If the pressure drop across the...
0 0 votes
0 0 answers
509
509 views
Arjun asked Feb 9, 2019
509 views
Water enters a circular pipe of length $L=5.0$ m and diameter $D=0.20$m with Reynolds number $Re_D=500$. The velocity profile at the inlet of the pipe is uniform while it...

Related questions

0 0 votes
0 0 answers
719
719 views
Arjun asked Feb 26, 2017
719 views
A $60$ mm-diameter water jet strikes a plate containing a hole of $40$ mm diameter as shown in the figure. Part of the jet passes through the hole horizontally and the re...
0 0 votes
0 0 answers
307
307 views
Arjun asked Feb 26, 2017
307 views
For the laminar flow of water over a sphere, the drag coefficient $C_{F}$ is defined as $C_{F}=F/(\rho U^{2} D^{2})$, where $F$ is the drag force, $\rho$ is the fluid den...
0 0 votes
0 0 answers
425
425 views
Arjun asked Feb 26, 2017
425 views
Water (density $= 1000 kg/m^{3}$) at ambient temperature flows through a horizontal pipe of uniform cross section at the rate of $1 kg/s$. If the pressure drop across the...
0 0 votes
0 0 answers
509
509 views
Arjun asked Feb 9, 2019
509 views
Water enters a circular pipe of length $L=5.0$ m and diameter $D=0.20$m with Reynolds number $Re_D=500$. The velocity profile at the inlet of the pipe is uniform while it...
Position:
Show:
Answer:

Add Synced Question

×