• recategorized by
1,044 views
0 0 votes

A flat plate made of cast iron is exposed to a solar flux of $600\; W/m^{2}$ at an ambient temperature of $25^{\circ}C$. Assume that the entire solar flux is absorbed by the plate.

Cast iron has a low temperature absorptivity of $0.21$. Use Stefan-Boltzmann constant $= 5.669 \times 10^{-8}\; W/m^{2}- K^{4}$. Neglect all other modes of heat transfer except radiation.

Under the aforementioned conditions, the radiation equilibrium temperature of the plate is _____________$^{\circ}C$ (round off to the nearest integer).

 

1 Answer

0 0 votes
According to Kirchoff's Law, when then body is in thermal equilibrium then the emissivity is equal to absorptivity ε=α=0.21
Also, Heat absorbed by the plate = net heat transfer between plate and ambient  

Gs = Qrad = ϵσ (T_s^4 - T_a^4 )

600 = 0.21 × 5.669 × 10-8 (Ts4 - (298)4)

Ts = 491 K = 491 - 273 K

Ts = 218∘ C

Related questions

0 0 votes
0 0 answers
580
580 views
Arjun asked Feb 15, 2022
580 views
Consider a rod of uniform thermal conductivity whose one end $(x = 0)$ is insulated and the other end $(x =L)$ is exposed to flow of air at temperature $T_{\infty}$ with ...
0 0 votes
0 0 answers
258
258 views
Arjun asked Feb 15, 2022
258 views
Consider a one-dimensional steady heat conduction process through a solid slab of thickness $0.1\: m$. The higher temperature side $A$ has a surface temperature of $80^{\...
0 0 votes
0 0 answers
309
309 views
Arjun asked Feb 15, 2022
309 views
Consider a solid slab (thermal conductivity, $k = 10\; W \cdot m^{-1}\cdot K^{-1})$ with thickness $0.2\; m$ and of infinite extent in the other two directions as shown i...
0 0 votes
0 0 answers
468
468 views
Arjun asked Feb 15, 2022
468 views
Wien's law is stated as follows: $\lambda _{m}T = C$, where $C$ is $2898$ $\mu m \cdot K$ and $\lambda_{m}$ is the wavelength at which the emissive power of a black body ...

Related questions

0 0 votes
0 0 answers
580
580 views
Arjun asked Feb 15, 2022
580 views
Consider a rod of uniform thermal conductivity whose one end $(x = 0)$ is insulated and the other end $(x =L)$ is exposed to flow of air at temperature $T_{\infty}$ with ...
0 0 votes
0 0 answers
258
258 views
Arjun asked Feb 15, 2022
258 views
Consider a one-dimensional steady heat conduction process through a solid slab of thickness $0.1\: m$. The higher temperature side $A$ has a surface temperature of $80^{\...
0 0 votes
0 0 answers
309
309 views
Arjun asked Feb 15, 2022
309 views
Consider a solid slab (thermal conductivity, $k = 10\; W \cdot m^{-1}\cdot K^{-1})$ with thickness $0.2\; m$ and of infinite extent in the other two directions as shown i...
0 0 votes
0 0 answers
468
468 views
Arjun asked Feb 15, 2022
468 views
Wien's law is stated as follows: $\lambda _{m}T = C$, where $C$ is $2898$ $\mu m \cdot K$ and $\lambda_{m}$ is the wavelength at which the emissive power of a black body ...
Position:
Show:
Answer:

Add Synced Question

×