• recategorized by
370 views
0 0 votes
A steel column of rectangular section ($15$ mm $\times \: 10$ mm) and length $1.5$ m is simply supported at both ends. Assuming modulus of elasticity, $E=200$ GPa for steel, the critical axial load (in kN) is ______ (correct to two decimal places).

Please log in or register to answer this question.

Related questions

0 0 votes
0 0 answers
274
274 views
Arjun asked Feb 17, 2018
274 views
The true stress $(\sigma)$ - true strain $(\varepsilon)$ diagram of a strain hardening material is shown in figure. First, there is loading up to point A, i.e., up to str...
0 0 votes
0 0 answers
495
495 views
go_editor asked Feb 19, 2020
495 views
The barrier shown between two water tanks of unit width $(1\: m)$ into the plane of the screen in modeled as a cantilever.Taking the density of water as $1000\:kg/m^{3}$ ...
0 0 votes
0 0 answers
544
544 views
go_editor asked Feb 19, 2020
544 views
The magnitude of reaction force at joint $C$ of the hinge-beam shown in the figure is __________$kN$ (round off to $2$ decimal places).
0 0 votes
0 0 answers
457
457 views
Arjun asked Feb 9, 2019
457 views
Consider an elastic straight beam of length $L= 10 \pi \: m$, with square cross-section of side $a=5 \: mm$, and Young’s modulus $E=200 \: GPa$. This straight beam was be...

Related questions

0 0 votes
0 0 answers
274
274 views
Arjun asked Feb 17, 2018
274 views
The true stress $(\sigma)$ - true strain $(\varepsilon)$ diagram of a strain hardening material is shown in figure. First, there is loading up to point A, i.e., up to str...
0 0 votes
0 0 answers
495
495 views
go_editor asked Feb 19, 2020
495 views
The barrier shown between two water tanks of unit width $(1\: m)$ into the plane of the screen in modeled as a cantilever.Taking the density of water as $1000\:kg/m^{3}$ ...
0 0 votes
0 0 answers
544
544 views
go_editor asked Feb 19, 2020
544 views
The magnitude of reaction force at joint $C$ of the hinge-beam shown in the figure is __________$kN$ (round off to $2$ decimal places).
0 0 votes
0 0 answers
457
457 views
Arjun asked Feb 9, 2019
457 views
Consider an elastic straight beam of length $L= 10 \pi \: m$, with square cross-section of side $a=5 \: mm$, and Young’s modulus $E=200 \: GPa$. This straight beam was be...
Position:
Show:
Answer:

Add Synced Question

×